Uluslararası Fetva Kurumu ihtiyacı

Müslüman âlimler fetva ve içtihatın kurumsallaştırılmasını tartışmak için Malezya’da bir araya geldi. Âlimler, uluslararası bir fetva kurumu ihtiyacına dikkat çekti.

İçlerinde entelektüeller, hukukçular, müftüler, müçtehitler ve akademisyenlerin bulunduğu İslam âlimleri, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da içtihadı (kişisel muhakeme) ve ifta’yı (fetva verme, yasal hüküm ve kanun koyma) tartışmak yani fetvayı kurumsallaştırmak için bir araya geldi.

Uluslararası Müslüman Birliği Enstitüsü’nde Uluslararası Hale Getirme ve İnnovasyon Bölümü Yardımcı Rektörü Dr. Sano Kutup,”İçtihat ya da entelektüel çaba vahyin ve gerçekliğin anlaşılması ve muhakemesi için her zaman hayati yol olmuştur” dedi. Kutup 21’nci Yüzyılda İçtihat ve İfta’nın yeri: Sorunlar ve Beklentiler adlı Uluslararası Konferansı’nda şöyle konuştu: “Toplum konularını ve sorunlarını adresleyen ve rehberlik eden kararların yayınlanmasında da merkezi bir referans noktası olmuştur.”

Konferans başkanı Kutup, her çağda ve her uygarlıkta içtihadın öneminin altını çizerek, “Dinin ikamesinde, sorunlara rehberlik etmede ve insan çabalarında ifta’nın yüksek yerini de vurguluyor” diye konuştu.

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Fıkıh ve Fıkıh Usulü, İslami Vahiy Bilgisi Külliyatı ve Beşeri Bilimler (KIRKHS) Bölümleri tarafından ortaklaşa düzenlenen 3 günlük konferansa alimler, hukukçular, entelektüeller, müftüler, müçtehitler ve akademisyenler katılıyor. Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Arabi, konferansın günümüz Müslüman toplum ve toplulukları için büyük bir önem taşıdığını söyledi. Arabi katılımcılara yaptığı konuşmada şunları aktardı: “

Dini metinlere ve prensiplere bağlı olan ve değişen durumların isteklerini göz önüne alan bir dengeli metodoloji içtihat ve ifta konusunun her zaman ilgili olduğu bir yerdir.

Konferans sadece içtihat ve ifta için bir çerçeve sunan bir bakış açısıyla teorik boyutlarını araştırmayı değil, aynı zamanda içtihat ve ifta uygulamalarının diğer beşeri bilimler ve bilginin diğer ilintili alanlarına entegrasyonunu da amaçlıyor.

3 günlük konferansta, İçtihat ve İfta Enstitüleri’nin gereksinimlerine rehberlik sağlama amacını taşıyan fetva ve içtihat üzerine 80’den fazla araştırma tartışılacak.

Fetva kaosu

Prof. Dr. Kutup, “kendi kişisel çıkarı ve ajandası için bu alanı manipüle eden suiistimalcileri ve fesatçıları” engellemek için fetva yayınlamanın düzenlemesinin acil bir ihtiyaç olarak tanımlıyor. Kutup şöyle açıklıyor: “İnsanların ortak faydalarıyla ilişkili fetvalarda üzerinde birleşilmiş fetvalar olmalı. Kişilere özel fetvalar da sorumlu ve yetkin müftüler tarafından verilmeli. Bu konuya örnek olarak bazı yetkin olmayan alimler tarafından göz yumulabilecek bir innovasyon olarak görülen evlilik bağı verilebilir. Ancak gerçekte doğru olan ve kamu yararı Şeriat’ın objektifleriyle ve zaman ve şartlarının değişimi ve ilerlemesiyle tutarlı olanı icap ettirmektedir. Bunu dikkate aldığınızda sadece yetkin olanların fetva vermelerini garantiye almak için fetvanın kurumsallaştırılması elzemdir.”.

Kutup, Müslüman dünyadaki enstitü ve eğitim kurumlarını da öne çıkarak sorumlu fetvalar verecek yetkin müftü ve müçtehit nesli yetiştirmek ve eğitmeleri için acil göreve çağırdı. Müftülerin dünyadaki değişimlerden ve gerçekliklerle beraber son gelişmelerden tam anlamıyla haberdar olmasının öneminin altını çizerek şöyle konuştu: “Hiç kimse yetkinleşmeden fetva vermeye kalkmamalıdır. Bu tıp eğitimi almadan birine ilaç yazmak gibidir. Bir fetva iyi yetişmiş bir doktorun yazdığı bir ilaç gibidir”.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: